Reankarnasyon

Şeytanın ve kafir cinlerin insanları azdırıp doğru yoldan uzaklaştıracağına delalet eden şu Ayet-i Kerimeler bize bu hususta apaçık yol göstericidir.

Araf 16 ve 17. ayetler: "Öyle ise beni azdırmana karşılık, yemin ederim ki, insanoğullarını saptırmak için muhakkak senin doğru yoluna oturacağım, vesvese verip pusu kuracağım."

Nisa Suresi’nin 120. ayeti: "Muhakkak ki bu şeytanlar onları yoldan çıkarırlar. Onlar da kendilerinin hidayete erdirildiklerini sanırlar. Şeytan onlara vaat eder, onları uzun emel ve kuruntulara düşürür. Şeytanın kendilerine vaat ettikleri, aldatmacadan başka bir şey değildir."

Bu Ayet-i Kerimeler’de açıklanmaktadır ki, cinler insanları sapkınlığa ve delalete sürüklemek için çeşitli tuzaklar hazırlamakta ve onları imanlarından etmektedirler.

Kuran-ı Kerim’i tefsir ederken büyük müfessirler ilk önce Eshab-ı Nüzut adı verilen ayetlerin indirilmesine sebep olan olayları inceler daha sonra da o olaylar doğrultusunda ayet ve sureleri tefsir ederler. Şimdi bu doğrultuda kastedilen Ayet-i Kerimeler’i inceleyelim: Kendi tezlerini iddia ettiğine inandıkları Ayet-i Kerime, Bakara Suresi’nin 28. ayetidir. Bu Ayet-i Kerime mealen şöyledir: "Allah(c.c.)’a nasıl olup da küfrediyorsunuz? Siz ölüler iken, o sizi diriltti. Sonra sizi yeniden öldürecek. Ve tekrar sizi diriltecek. Ve nihayet O’na döneceksiniz"

Kıyamet ve hesap günüyle ilgili Ayet-i Kerime geldiği zaman müşrikler ve münafıklar Allah Resulü(s.a.v.) ile dalga geçmişler ve çürüyüp yok olan insanın hesap vermesinin mümkün olmadığını iddia etmişlerdir. Onun üzerine bu ayet nazil olmuştur. İşte kendilerinin doğruluğuna delalet ettiğini söyledikleri bu Ayet-i Celile’nin indiriliş sebebini Peygamberimiz(s.a.v.) bizzat izah etmişlerdir, ayetin meali ise şöyledir:

     devamı için  tıklayın >>>

Online Ziyaretçi :1 | Bugün :12 | Bugün Çoğul :15 | Toplam :123538 | İp No :18.206.194.83